Много хора се сблъскват с бумащина и неразбираеми укази, заповеди и изисквания, когато решат да регистрират собствена фирма. По-долу ще разгледаме кои са те за две от най-популярните форми в България – ЕООД и ООД. Разликата между тях е в броя на хората, които притежават част от капитала. В първия случай капиталът е еднолична собственост, а във втория – поне двама, но без изискване на равни капиталови части.
Всички документи се подават в Агенцията по вписванията, а за самата услуга трябва да платите такса. Откриването на набирателна сметка за внасяне на капитала също се таксува, а размерът се определя от самата банка.
Документи за регистрация на ЕООД:
- Заявление образец А4 – попълва се предварително и към него се прилагат останалите документи от списъка по-долу.
- Бележка за внесен капитал – банката е по избор. Предварително трябва да се открие набирателна сметка, по която да бъде внесен капиталът. След това тя се закрива и се открива фирмена сметка.
- Съгласие за приемане на управление и образец от подписа (спесимен) – нужна е нотариална заверка и подпис от управителя.
- Учредителен акт.
- Учредителен протокол – съдържа взетите решения от учредителното събрание, както и неговия дневен ред.
- Решение за назначаване на едноличния собственик на капитала като управител.
- Декларация за истинността на заявените обстоятелства – тя е по чл.13, ал. 4 от Закон за Търговския регистър и се подписва лично от заявителя.
- Декларация по чл. 142 от Търговски закон за забрана на конкурентна дейност.
- Декларация по чл. 141 от ТЗ, с която управителят декларира, че отговаря на изискванията по закон.
- Заявление Д1 за запазване на фирма – не е задължително и се таксува.
- Разрешение или лиценз за дейността на фирмата, ако се изисква такова.
Заявление образец А4 е най-важният документ при регистриране на ЕООД. Към него се прилагат останалите документи.
Декларацията по чл. 13, ал. 4 от ЗТР за истинността на декларираните данни се заявява и подписва лично. Ако това е невъзможно, тогава се изготвя декларация по чл. 13, ал. 5 от ЗТР, която се подава от приносителя (когато се подава от лице, различно от заявителя).
Документи за регистрация на ООД:
- Заявление по образец А4 – към него се прилагат останалите документи.
- Бележка за внесен капитал – законовият минимум е 2 лв., а ако сте избрали да внесете повече, сумата трябва да бъде най-малко 70% от определения капитал. Открива се набирателна сметка в банка по избор, по която сметка се превежда капиталът. Тази сметка се закрива след това и се открива фирмена.
- Съгласие за приемане на управление и образец от подписа (спесимен).
- Дружествен договор.
- Протокол от Общото събрание на съдружниците – в този документ са вписани дневния ред на събранието и решенията, които са взети на него.
- Решение за назначаване на управител от общото събрание.
- Декларации по чл. 13, ал. 4 или т. 5 от ЗТР за деклариране на истинността на заявените обстоятелства. Първата се подава лично, а втората чрез приносител, ако заявителят няма възможност да го направи сам.
- Декларация по чл. 142 от Търговски закон за забрана на конкурентна дейност.
- Заявление Д1 за запазване на фирмата – не е задължително.
- Декларация по чл. 141, ал. 8 от ТЗ, чрез която управителят декларира, че отговаря на изискванията за управител на фирма.
- Лиценз или разрешение в зависимост от дейността на фирмата.
Имайте предвид, че от типа на занимание на фирмата или е ЕТ или друг вид, може да са нужни и различни документи. Съветваме ви да направите консултация със счетоводител и/или юрист или направо да се доверите на техния опит, за да регистрират фирмата ви. Разбира се, тази услуга се плаща, но спестява много време и нерви.